Wydarzenie

TEDxMarszalkowska 2014 – Crack the code!
Marszałkowska to wizytówka Warszawy, jedna z głównych arterii komunikacyjnych stolicy. Rozciąga się od pl. Unii Lubelskiej do pl. Bankowego. Na jej północnym krańcu, w pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów, mieszczącym zbiory Muzeum Niepodległości, 26 czerwca 2014 r. odbył się TEDxMarszałkowska.
 
Nazwa tej popularnej ulicy pochodzi od marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego (1683-1766), który jako poseł na sejm kierował pracami nad rozbudową Warszawy. Dzięki niemu wytyczono i wybrukowano znaczną część ważnych ulic w mieście, w tym właśnie Marszałkowską.
 
Na Marszałkowskiej i w jej okolicach każdego dnia splatają się i przecinają historie tysięcy osób, mają miejsce setki rozmów, przekazywane są dziesiątki informacji. Wzdłuż Marszałkowskiej położonych jest wiele symbolicznych miejsc, skrywających prawdę o dziejach miasta, świadectwa losów jego mieszkańców oraz osobiste wspomnienia.
 
Nieważne, czy w pośpiechu biegniemy na tramwaj, leniwnie przechadzamy się ulicą w wolnej chwili, z uwagą studiujemy architektoniczne detale czy biernie przyglądamy się Marszałkowskiej, pogrążeni w lekturze, rozmowie lub codziennych rozterkach – nieustannie napotykamy na różne komunikaty. Czerwone światło, pamiątkowa tablica, szyld reklamowy, ulubione kino, bank, kolejna kawiarnia w tym samym miejscu lub z tej samej sieci… Podobnie we współczesnym świecie towarzyszy nam coraz więcej znaków, symboli, kodów.
 
Zapamiętujemy kody dostępu i hasła, gromadzimy klucze, podążamy określonymi ścieżkami. Posługujemy się kodami kulturowymi, wysyłamy i odbieramy różnorodne sygnały, a na coraz rzadszych tradycyjnych listach wpisujemy kody pocztowe.
 
Coraz mniej jednak zastanawiamy się na znaczeniem owych kodów, tracąc umiejętność poprawnego ich odczytania i pełnego zrozumienia. Bogactwo form komunikacji niekoniecznie wzbogaca nas samych. Warto więc poświęcić czas, chęci i energię na refleksję nad komunikacją, łącznością, połączeniami i… złamać kod!
 
Podczas TEDxMarszałkowska 2014 wystąpili doświadczeni “łamacze” kodów, profesjonalnie zajmujący się komunikacją: ze sobą, z innymi i pośród siebie; przekazem wartości, transferem wiedzy, łącznością. Wystąpienia naszych gości przekraczały ramy ról społecznych i specjalizacji zawodowych czy też naukowych ścieżek kariery.
 
Wydarzenie urozmaicił występ zespołu rockowego.